About the AdamBots
AdamBots Team 245

Awards

FIRST

2017

      • Quarter Finalist – Kettering District
      • Chairman’s Award – Kettering District
      • Pit Safety Award – Kettering District
      • Finalist – Escanaba District
      • Entrepeneurship Award – Escanaba District
      • Pit Safety Award – Escanaba District
      • Quarter Finalist – Troy District
      • Imagery Award – Troy District
      • Star of the Day Award – Aliza King – Troy District
      • Semi Finalist – Michigan State Championship
      • Entrepeneurship Award – Michigan State Championship
      • Chairman’s Award – Michigan State Championship
      • Quarter Finalist Archimedes Division – St. Louis World Championship

2016

      • Semifinalist- Waterford District
      • Quarter Finalist – Centerline District
      • Dean’s List Finalist – Megan – Centerline District
      • Entrepreneurship Award – Centerline District
      • Entrepreneurship Award – Queen’s City Regional
      • Champion – Queen’s City Regional
      • Dean’s List Finalist – Megan – Michigan Championships

2015

      • Chairman’s Award – Traverse City District
      • Champion – Traverse City District
      • Imagery Award – Howell District
      • Semi Finalist – Howell District

2014

      • Dean’s List Finalist – Sydney Micklas – Michigan Championships
      • Quarter Finalist – Troy District
      • Industrial Safety Award – Troy District
      • Semi Finalist – Howell District
      • Entrepreneurship Award – Howell District
      • Semi Finalist – Hub City Regional
      • Team Spirit Award – Hub City Regional
      • Innovation in Control Award – Hub City Regional

Off-Season Events

      • Champion – MARC Competition
      • Finalists – Kettering-Kickoff Competition

2013

      • Quarter Finalist Galileo Division – World Championship
      • Quarter Finalist – Michigan State Championship
      • Industrial Design Award Sponsored by General Motors – Michigan State Championship
      • Champions – Troy District
      • Quality Award – Troy District
      • Finalists – Grand Blanc District
      • Entrepreneurship Award – Grand Blanc District
      • Champions – Palmetto Regional
      • FIRST Safety Animation Award

Off-Season Events

      • Finalists – MARC Competition
      • Champions – Michigan Science Center Competition
      • Champions – Bloomfield Girls Robotics Competition
      • Quarter Finalists – Indiana Robotics Invitational Competition

2012

      • Quarter Finalists Archimedes Division – World Championship
      • Finalist – Michigan State Championship
      • Entrepreneurship Award – Michigan State Championship
      • Best Website Award – Michigan State Championship
      • Entrepreneurship Award – Troy District
      • Best Website Award – Troy District
      • Quality Award – Niles District
      • Best Website Award – Alamo Regional
      • Entrepreneurship Award – Alamo Regional

Off-Season Events

      • Finalists – MARC Competition
      • Champions- Indiana Robotics Invitational

2011

      • Quarter Finalist Curie Division – World Championship
      • Best Website Award – World Championship
      • General Motors FRC Team of the Year
      • Finalist – Michigan State Championship
      • Entrepreneurship Award – Troy District
      • Best Website Award – Troy District
      • Best Website Award – Detroit District
      • Imagery Award – Detroit District
      • Finalist – Detroit District
      • Best Website Award – Alamo Regional
      • Finalist – Alamo Regional

Off-Season Events

      • Finalists – MARC Competition
      • Champions – TARDEC IGVC Invitational

2010

      • Imagery Award – Kettering District

Off-Season Events

      • Finalist – TARDEC IGVC Invitational

2009

      • Motorola Quality Award – Kettering District
      • Best Website Award – Kettering District
      • Champions – Kettering District
      • Motorola Quality Award – Lansing District
      • Finalist – Lansing District
      • FIRST Teacher of the Year Award (WWJ) – Mr. Hildebrandt
      • Semi Finalist Curie Division – World Championship
      • Semifinalist – Michigan State Championship

Off-Season Events

      • Champions – MARC Competition
      • Champions – TARDEC IGVC Invitational
      • Semifinalist – Indiana Robotics Invitational Competition

2008

      • Best Website Award – Detroit Regional
      • Best Website Award – Great Lakes Regional

2006

      • Chairman’s Award – Davis-Sacramento Regional
      • Woodie Flowers Award – Mr. Hildebrandt – Davis-Sacramento Regional

2005

      • Judge’s Award – Detroit Regional
      • Champions – Detroit Regional
      • Champions – Davis-Sacramento Regional
      • Finalist – West Michigan Regional
      • Champions – Archimedes Division – World Championships

2003

      • Champions – West Michigan Regional
      • Champions – Midwest Regional
      • Quarter Finalist Curie Division – World Championship

OCCRA

2015

      • Foundation Award Winner
      • 1st Place – West Bloomfield High School
      • Technical Excellence – West Bloomfield High School

2014

      • Spirit of the Competition Award – Rochester Tournament
      • 1st Place – Walled Lake Tournament
      • Quality Award – Birmingham Tournament
      • Champion – County Championship
      • Finalist – Oakland Schools Education Foundation Award

2013

      • Foundation Award
      • Technical Excellence Award – Brandon Fletcher Intermediate School County Championship
      • Semi-Finalist – Brandon Fletcher Intermediate School County Championship
      • 2nd Place – Adams High School
      • Quality Award – Adams High School
      • Judge’s Award – Waterford Kettering High School
      • 1st Place – Birmingham Seaholm High School
      • Spirit Award – Birmingham Seaholm High School
      • 3rd Place – Clawson High School

2012

      • Foundation Award
      • #1 Seed – County Championship at Holly
      • Semi-Finalist – County Championship at Holly
      • Spirit of the Competition Award – County Championship at Holly
      • 3rd Place – Birmingham Seaholm
      • Spirit of the Competition Award – Birmingham Seaholm
      • 1st Place – South Lyon
      • Beautiful Bot Award – South Lyon
      • 2nd Place – Waterford Kettering
      • Technical Excellence – Waterford Kettering
      • 1st Place – Rochester
      • Strategic Design Award – Rochester

2011

      • Foundation Award – OCCRA 2011 Foundation Award Entry
      • Semi-Finalists – County Championship at Holly
      • #1 Seed – County Championship at Holly
      • Quality Award – County Championship at Holly
      • 1st Place – Birmingham
      • 3rd Place – Brandon
      • VEX Award – Brandon
      • 1st Place – Roeper
      • Spirit of the Competition Award – Roeper
      • 3rd Place – Royal Oak
      • Strategic Design Award – Royal Oak

2010

      • Foundation Award
      • Champions – County Championship at Holly
      • Strategic Design – County Championship at Holly
      • Spirit of the Competition Award – Birmingham
      • Spirit of the Competition – Roeper
      • 2nd Place – Roeper
      • Technical Excellence Award – Waterford
      • 2nd Place – Waterford

2009

      • Beautiful Bot Award – Walled Lake
      • Quality Award – Birmingham Seaholm
      • VEX Award – Diversity (Royal Oak) Tournament
      • Spirit of the Competition Award – Waterford Kettering
      • Technical Excellence Award – County Championship at Holly
      • Champions – County Championship at Holly
      • Foundation Award Finalist – County Championship at Holly

2008

      • Spirit of the Competition Award – Walled Lake
      • Judges Award – Birmingham Seaholm
      • Judges Award – County Championship
      • Semi-Finalist – County Championship
      • Safety Award
      • Teacher of the Year Award – Mr. Hildebrandt

2007

      • Judge’s Award – Walled Lake
      • Quality Award – County Championship
      • Foundation Award Finalist – County Championship

2006

      • Best Play of the Day – Walled Lake
      • Quality Award – Women’s Tournament
      • Spirit of the Competition – Detroit Catholic Central
      • Spirit of the Competition – County Championship
      • Champions – County Championship

2005

      • Judge’s Award – Hazel Park
      • Semi-Finalist – Women’s Tournament

2004

      • Spirit of the Competition – Holly
      • First Place – Berkley
      • Best Play of the Day – Berkley
      • Champions – County Championship
      • High Score – Women’s Tournament
      • Strategic Design – Women’s Tournament
      • Champions – Women’s Tournament

2003

      • Second Place – Berkley
      • High Score – Berkley
      • Spirit of the Competition – Berkley
      • General Motors Technical Excellence Award – Lamphere
      • Judge’s Award – Holly
      • Spirit of the Competition – County Championship
      • Semi-Finalist – County Championship
      • Spirit of the Competition – Women’s Tournament
      • Champions – Women’s Tournament

2002

      • Spirit of the Competition – Rochester
      • Champions – Women’s Tournament
      • Judge’s Award – Women’s Tournament

2001

      • Spirit of the Competition – West Bloomfield
      • Spirit of the Competition – Troy
      • Spirit of the Competition – County Championship

2000

      • Spirit of the Competition – Brandon
      • Best Play of the Day – Brandon

Awards Quick Facts

      • 58 FIRST Awards
      • 4 FIRST Chairman’s Awards
      • 1 FIRST Woodie Flowers Award
      • 9 FIRST District/Regional Championships
      • 1 FIRST Division Championship (and Einstein appearance)
      • 92 OCCRA Awards
      • 5 OCCRA Foundation Awards
      • 4 OCCRA Championships
      • 3 OCCRA Women’s Tournament Championships